Świat nieograniczonych możliwości

Jesteś tutaj > Strona główna > - budowa cygara

- budowa cygara

Budowa zewnętrzna cygara:

Każde cygaro składa się z trzech elementów: stopy, korpusu, głowy.
W cygarach ręcznie robionych, występuje jeszcze jeden element – kapturek. Jest to doklejany na końcu głowy krążek tytoniu, "zamykający" cygaro, a więc naklejany na pokrywę. Kapturek ma kilka zadań. Po pierwsze, powstrzymuje rozwijanie się korpusu. Po drugie jest elementem "wykańczającym", stanowiącym o całości cygara. Ponadto wskazuje, że cygaro jest” hecho a mano”, czyli wykonane ręcznie. I tu bardzo ważna uwaga. Cygara maszynowe wykonywane są z tytoniu ciętego, tak więc poza pokrywą nie ma się tam co rozwijać. Cygara wykonywane maszynowo nie posiadają kapturków (maszyna nie jest w stanie nakleić tego elementu). Kapturek jest elementem, który obcinamy przed degustacją, otwierając cygaro. Pierścień – obecnie pełni funkcję reprezentacyjną, wskazując markę i ewentualnie kraj pochodzenia cygara. Pierścienie były koniecznością w przeszłości, gdy panowie palili cygara w białych rękawiczkach- aby ich nie brudzili, producenci zaczęli owijać cygara kawałkiem ozdobnego papieru.

 

Przekrój cygara:
Cygara ręcznie robione (określane jako long filler/długa wkładka) składają się z trzech elementów. W przekroju poprzecznym wygląda to następująco:
Wkładka (filler) - wypełnienie cygara, na które składają się różne liście tytoniu. Są one dobierane pod względem właściwości aromatyczno-smakowych i zdolności żarzenia, następnie mieszane w proporcjach odpowiednich dla danego typu cygara. Zasadnicza część cygara (i zarazem największa objętościowo); mieszanka liści silnie zwiniętych, stanowiąca o smaku i mocy cygara. Liście te owinięte są w zawijacz.
Zawijacz (binder) - opasuje i wzmacnia wkładkę. Liść "trzymający" wkładkę w całości, nie pozwalający się jej rozwinąć i nadający cygaru docelowy kształt. Liście zawijacza muszą być mocne i elastyczne, gdyż liście pokrywowe są zbyt cienkie i słabe by utrzymać konstrukcję cygara.
Pokrywa (wrapper) - podtrzymuję konstrukcję cygara, nadając mu charakterystyczny wygląd. Musi być wystarczająco duża, jedwabista, elastyczna i bez najmniejszych uszkodzeń. Jest najbardziej spektakularną i najdroższą częścią całego cygara. Specjalnie wyselekcjonowany liść o maksymalnych walorach wizualnych nadający cygaru odpowiedni wygląd. Wbrew obiegowym opiniom wpływ pokrywy na smak i moc całego cygara to maksymalnie do 10%.


Rodzaje tytoni wkładkowych:
Tytonie wkładkowe są dobierane do rodzaju cygara, żeby pozostawały w zgodzie z charakterem liści pokrywowych, stąd częsty przesąd wśród palaczy cygar, że owijacz determinuje smak cygara. Jasne tytonie są używane w cygarach typu claro i rosado, a ciemne, dłużej fermentowane w cygarach maduro. Ze względu na zawartość substancji oleistych, które determinują walory smakowe i postrzeganą "moc" cygara, tytonie wkładkowe dzielą się na:
Seco (hiszp. "suche") – o łagodnym charakterze – otrzymywane z liści rosnących przy ziemi.
Volado – średnio mocne – otrzymywane z pośrodkowych liści pędu rośliny tytoniu.
Ligero – tłuste, mocne i intensywne – otrzymywane z liści rosnących na szczytach pędu tytoniu.