Świat nieograniczonych możliwości

Jesteś tutaj > Strona główna > - kultura palenia

- kultura palenia

Celebracja palenia:
Kapturek pieczętujący cygaro zabezpiecza jednocześnie pokrywę przed rozwinięciem, ważne jest więc by pozostawić część kapturka, co temu zapobiegnie. Równocześnie jednak cygaro powinno zostać całkowicie otwarte, by umożliwiało swobodne zaciąganie się. Najlepsze miejsce do odcięcia kapturka znajduje się tuż za jego zwinięciem na ściankę cygara - wówczas zdejmujemy jego czubek niczym cienką skórkę. Zdejmowanie banderoli wiąże się z ryzykiem uszkodzenia pokrywy, zdarza się bowiem, że jest ona do niej przyklejona. Usunięcia naklejki można bez szkody dokonać po wypaleniu 1/3 cygara - wówczas pokrywa jest już rozgrzana i bardziej elastyczna. Jednakże nawet wtedy nie należy po prostu ściągnąć banderoli niczym pierścionka z palca; trzeba ją raczej delikatnie "obrać".


Przypalanie:
Najlepiej jest przypalić cygaro, trzymając je pod kątem 45 stopni do płomienia. Następnie trzymane w ustach cygaro należy obracać nad płomieniem i lekko zaciągać się, tak by płomień „przeskoczył” na czubek cygara. Operację należy kontynuować do momentu, gdy cały czubek chwyci ogień. Do przypalania używać bezzapachowego źródła ognia: drewnianych zapałek, ewentualnie gazowej zapalniczki. Nigdy do tego celu nie należy używać zapalniczki benzynowej ani płomienia świeczki.


Palenie:
Cygarem nie zaciągamy się. Prawdziwą przyjemność daje smakowanie aromatycznej tytoniowej kompozycji na podniebieniu.
Co robić z popiołem z cygara? Otóż nie strząsa się go cały czas z przypalonego wierzchołka, jak to jest w przypadku papierosów. Popiół z cygara musi mieć szansę nadbudować się bez przeszkód, aż do momentu, gdy sam spadnie. Jego długość jest świadectwem doskonałości cygara.
Cygara często gasną podczas palenia, zwłaszcza w ostatniej, trzeciej części długości. Nie oznacza to, że palenie należy uznać za zakończone. Cygaro można ponownie podpalić, bez utraty jego walorów smakowych, w ciągu godziny od zgaśnięcia. Nie powinno się zostawiać na wpół wypalonego cygara na następny dzień - przez ten czas zrobi się stęchłe i będzie miało przykry smak.

 

Gaszenie:
Większość doświadczonych palaczy uważa, że rozstanie z cygarem powinno nastąpić po wypaleniu 2/3, kiedy wydobyliśmy z niego to, co najlepsze - im dłużej bowiem pali się cygaro, tym staje się ono bogatsze smakowo oraz w jakiś sposób mocniejsze. Istnieje jednak spora grupa palaczy, którzy uważają, że moment odłożenia cygara to sprawa indywidualna. Nigdy nie gasimy cygara jak papierosa. Wystarczy zostawić je w popielniczce, a wkrótce zgaśnie samo.


Przechowywanie cygar:
Cygara ręcznie robione przechowujemy w humidorze - skrzynce wykonanej z drzewa cedrowego, zapewniającej cygarom prawidłową wilgotność. Humidor zaopatrzony jest w nawilżacz oraz higrometr, czyli wskaźnik wilgotności. Cygarom sprzyja poziom wilgotności względnej (RH - Relative Humidity) rzędu 65 - 75%.
Prawidłowa temperatura wynosi 18- 22 stopni Celsjusza.